Biografia

Narodila som sa v okrese Stropkov, v malej dedinke pri priehrade Domaša, to len aby ste vedeli, kde ležia Turany nad Ondavou, tá malá dedinka. Vyrastala som v robotníckej rodine ako jedno z piatich detí, mám troch bratov a jednu sestru. Otec hral na husliach a na klavíri a krásne spieval. Možno po ňom som zdedila spevácky talent. Aj ja som si pobrnkávala na klavíri. Na ľudovej škole umenia som sa na ňom naučila hrať.

Otec: Už keď malá bola, ta bola jak umelkyňa. Raz mi povedala: „Apo, dajce mi tot stul do pivnici." Marika sa tam hrala a na dvere si napísala: Hudba je môj život.

Mala som dvanásť rokov, keď ma brat zobral v Stropkove do klubu do ich skupiny. Tam som, s maminým súhlasom a pod dozorom bratov, spievala. Keď ma neprijali na konzervatórium, odišla som do Košíc na strojnícku priemyslovku. Bolo to neľahké štúdium. Študovala som strojníctvo a popri štúdiu spievala. Skúšala a vystupovala som so skupinou Profily, v ktorej hrali aj traja budúci členovia Modusu. V repertoári som vtedy mala svoju milovanú Joplinku. Po čase som prešla k orchestru Júliusa Olajoša, s ktorým som raz spievala na plese športovcov, kam prišiel Janko Lehotský. Zastavil sa pod pódiom, počúval, potom sa ma pýtal, či by som nechcela k Modusu a ja som chcela.

Janko: Mal som také avízo, že v Košiciach je jedna taká kapela, ktorá sa volá Profily a je tam veľmi šikovné dievča. Hneď na druhý deň som sa išiel pozrieť s Mariánom Bednárom na Mariku, ktorá spievala  na plese, svojim spôsobom tam prekonávala určité výšky hlasové a si hovorím - tak toto je výborné.

Miro: Pamätám si, ako som nastupoval do Modusu, Marika zaspievala pol pesničky a ja som vedel, že je osobnosť. Hoci Janka som mal rád a veril som mu, ale až vtedy som vedel, že som urobil dobre, že som nastúpil do Modusu.

Spočiatku som hrala najmä na kongá, bola som z toho chvíľami nešťastná a hovorila Lehotskému, aby mi už konečne dal nejakú pesničku a on len: "Maruška, vydrž, príde čas." Mal pravdu, lebo som ešte nebola dobrá.

Ako členka Modusu sa zúčastnila hudobného festivalu Bratislavská lýra, najprv v roku 1976 v nesúťažnej časti. Rok 1977 priniesol skupine víťazstvo v podobe zlatej Bratislavskej lýry za pieseň Úsmev. V ďalšom ročníku (1978) súťažila Marika s piesňou Pavla Hammela Študentská láska a vyspievala zlato v domácej aj v medzinárodnej časti festivalu. Okrem trvalej spolupráce s textárom a básnikom Kamilom Peterajom spievala napr. aj skladby Mariána Vargu a Borisa Filana.

Bolo to najkrajšie obdobie môjho života. Bola som šťastná, bezstarostná. Janko, Kamil, Miro Žbirka a trošku aj ja sme spontánne objavili niečo ako piesňový poklad. Vládli dobré vzťahy. Preskakovali sme niektoré nebezpečenstvá ako malé deti, ktoré ich ešte nepoznajú a neberú ich vážne. Veľmi veľa nám pomohli takí ľudia ako Paľo Hammel a Marián Varga. Poskytli nám nenávratnú pôžičku svojej autority a tiež sme spolu urobili pár pekných pesničiek. Paľo mi napísal napríklad Študentskú lásku. Boli sme vtedy naivní, myslím, že čistí a rovní. Nevedeli sme poriadne, čo je tlačovka, reklama, ako urobiť rozhovor. Teda všetky tie prefíkanosti, ktoré dnes pozná v populárnej hudbe každý.

V roku 1979 na Bratislavskej lýre prezentovala Lehotského baladu Vyznanie, získala vtedy striebro. V roku 1980 bola ocenená bronzovou Bratislavskou lýrou za dueto s Jankom Lehotským Tajomstvo hier. S Vyznaním a s piesňou Chcem sa s tebou deliť vyhrala zlato na Medzinárodnom festivale Intervízie v poľských Sopotoch.

O Kamilovi: On patrí k autorom, ktorí majú v sebe majestátnosť. V jeho a Jankových pesničkách je akýsi vnútorný tlak a ten vynáša speváka nahor ako mohutná vlna.

Úspešný bol aj kultový muzikál Deža Ursínyho Neberte nám princeznú, kde po boku Mira Žbirku a Marie Rottrovej stvárnila hlavnú postavu Katky.

Lenže život sa neskladá iba z víťazstiev. 30. novembra 1980, pri návrate z koncertu v Brne, následkom dopravnej nehody ochrnula od siedmeho stavca dolu. Pol roka po nehode vystúpila ako hosť na Bratislavskej lýre 1981 s piesňami Prstienky z trávy a Tajomstvo hier a vybojovala tak jedno z najväčších víťazstiev. Hneď na druhý deň po Lýre naspievala dve pesničky na platňu Modusu 99 zápaliek. Nasledovalo dlhodobé liečenie, zároveň však pokračovala v nahrávaní albumov. K dvom predošlým, Dievča do dažďa (1979) a Môj malý príbeh (1981), pribudol Slnečný kalendár (1982).

Deliace čiary boli vlastne dve: Bratislavská lýra a Slnečný kalendár. Pomohli mi aj priatelia, vedeli, že raz budem chcieť spievať, že musím. Preto aj naďalej písali pre mňa piesne. Verili mi, aj keď ja som si  v tom čase ešte neverila.

V roku 1983 prišiel návrat na koncertné pódiá s programom Mince na dne fontán, nazvaným podľa rovnomenného dvojalbumu.

Modus je moja srdcová záležitosť. Aj keď som odišla. Nakoniec nebolo to zo žiadnych iných dôvodov ako z toho najjednoduchšieho: chcela som si to skúsiť sama.

Nasledovali albumy No. 5 (1984) a Voľné miesto v srdci (1986). V rokoch 1985 – 1987 koncertovala niekoľkokrát do mesiaca s programom Adresa ja, adresa ty. Na ďalší album Ateliér duše (1987) zaradila aj dueto s Karlom Gottom – Neznámy pár. Touto platňou sa začalo trvalejšie tvorivé spojenie s Vašom Patejdlom a pod jej názvom vyšla aj prvá hudobná videokazeta na slovenskom trhu.

U Vaša Patejdla si cením jeho zodpovedný prístup k práci, profesionalitu v tom najlepšom zmysle slova. Okrem toho ako muzikanti pociťujeme k sebe vzájomnú úctu a rešpekt.

Počas "nežnej revolúcie" a spolupráce s Andrejom Šebanom vznikal album Kam idú ľudia? (1990), z ktorého venovala titulnú pieseň Stevie Wonderovi po ich spoločnom stretnutí. Deviaty album Zostaň naspievala v roku 1994, v ďalších rokoch sa objavovala v rade charitatívnych akcií. V roku 2000 potešila svojich priaznivcov skladbou Prosba, ku ktorej napísala hudbu aj text. Nasledovali dve duetá s Mirom Žbirkom Nespáľme to krásne v nás (2001) a Tajnosľubná (2005), a takisto pieseň z muzikálu Adam Šangala Tak som chcela všetkých milovať (2007).

Charitatívnych a televíznych projektov sa zúčastnila aj v r. 2014 a 2015. Vtedy naspievala aj ústrednú pieseň Ten príbeh za náš sen stál pre rozprávku Sedem zhavranelých bratov. V septembri 2016 Marika vystúpila ako hosť na turné Road to Abbey Road Mira Žbirku. V októbri sa konal v Bratislave jej narodeninový koncert Marika Gombitová & priatelia a vyšla kniha Úlomky spomienok, prvá oficiálna autobiografia, na ktorej vzniku sa Marika osobne podieľala. V decembri 2017 potešila svojich fanúšikov v Prahe vianočným koncertom Sen Mariky Gombitovej. V roku 2018 prevzala z rúk prezidenta Andreja Kisku ocenenie Pribinov kríž I. triedy, stala sa aj historicky prvou ženou, ktorá získala Veľkú cenu SOZA. V decembri 2019 získala Cenu Prešovského samosprávneho kraja.

V septembri 2021 jej na CD a LP vyšiel reprezentatívny výberový dvojalbum autorských piesní Zem menom Láska. V októbri 2022 vystúpila v Bratislave v NTC Aréne na spomienkovom koncerte Tribute to Miro Žbirka 70. V decembri 2022 sa v Bratislave v NTC Aréne konal veľkolepý vianočný koncert Vyznanie Mariky Gombitovej. V auguste 2023 bola na Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika v Brusne ocenená titulom Prvá československá muzikálová princezná. V januári 2024 sa v pražskej O2 aréne konali dva veľkolepé vypredané koncerty. 

„Keď človek robí niečo krásne, niečo, čo ho napĺňa šťastím, túži po tom, aby to trvalo stále, a aby to nemalo koniec. A práve to, čo robí človek v spojení s Bohom, naberá dimenziu večnosti“.

 

1956

narodila sa 12. septembra v Turanoch nad Ondavou

ZDŠ Turany nad Ondavou (1963-1972)

klavír na LŠU Stropkov (1966)

prvé účinkovanie s bratmi v amatérskej skupine Matador (1968)

víťazstvo vo speváckej súťaži vo Svidníku (1970)

spevácka súťaž Zlatý klas Zemplína, Trebišov

štúdium na Strednej priemyselnej škole strojníckej Košice (1972-1976)

víťazstvo v súťaži gitaristov na Dukle

pôsobenie v košickej skupine Profily (1972-1974)

Mladá píseň Jihlava

Zlatá ruža Detva (1974)

prvé nahrávky s orchestrom Juraja Szabadoša a vystúpenia so skupinou Júliusa Olajoša (1974-1976)

1976

od 1. júla profesionálnou speváčkou skupiny Modus

1977

zlatá Bratislavská lýra s Modusom za pieseň Úsmev

v ankete Zlatý slavík na 46. mieste

1978

zlatá Bratislavská lýra za pieseň Študentská láska v domácej aj medzinárodnej súťaži

spolupráca na nahrávkach k filmovému muzikálu Smoliari

v ankete Zlatý slavík na 4. mieste

1979

spolupráca na LP skupiny Collegium Musicum On a ona

strieborná Bratislavská lýra za pieseň Vyznanie

spolupráca na debutovej LP skupiny Modus

debutová LP Mariky Dievča do dažďa

bronzový Zlatý slavík

1980

bronzová Bratislavská lýra za pieseň Tajomstvo hier

hlavná cena na Medzinárodnom festivale Intervízie v Sopotoch za piesne Vyznanie a Chcem sa s tebou deliť

nahrávanie druhej LP Môj malý príbeh

druhá LP Modusu Balíček snov

hlavná úloha v televíznom muzikáli Neberte nám princeznú

strieborný Zlatý slavík

30.11. vážna autonehoda pri návrate z koncertu v Brne

1981

po polroku návrat na pódium Bratislavskej lýry

prvé nahrávky s novou zostavou skupiny Modus pre tretí album 99 zápaliek

bronzový Zlatý slavík

1982

tretia sólová LP Slnečný kalendár

strieborný Zlatý slavík

 

1983

dvojalbum Mince na dne fontán

turné s koncertnou podobou dvojalbumu

štvrtá LP Modusu Záhradná kaviareň

spolupráca na nahrávkach k filmu Tisícročná včela

strieborný Zlatý slavík

1984

Zlatý erb Opusu za najlepšiu nahrávku roku (Mince na dne fontán)

piata LP No. 5, prvýkrát bez skupiny Modus

1985

blok piesní na Bratislavskej lýre so skupinou Fera Grigláka

spolupráca na nahrávkach k filmu Obyčajný deň

koncertný program Adresa ja, adresa ty so skupinou Gravis

TV recitál Adresa ja, adresa ty

1986

šiesta LP Voľné miesto v srdci

pokračovanie koncertného programu s vlastnou skupinou do júna 1987

TV live recitál Voľné miesto v srdci

1987

siedma LP Ateliér duše s duetom Neznámy pár s Karlom Gottom

prvá slovenská hudobná videokazeta Ateliér duše

spolupráca na nahrávkach k TV seriálu Pa a Pi

1988

hodinový medailón v Televíznom klube mladých

1989

Zlatá medaila za celoživotný prínos k rozvoju kultúry na Slovensku

jam session so Stevie Wonderom

manifestačné aj koncertné vystúpenie počas "nežnej revolúcie"

 

 

1990

ôsma LP/CD Kam idú ľudia?

účasť v rakúskej hitparáde Die Grossen Zehn s piesňou Babylonia

TV prenosy TKM, Svetlo do tmy a Úsmev ako dar

1991

TV prenosy TKM, Kontakt a Úsmev ako dar

1992

TV prenosy Úsmev ako dar, Od srdca k srdcu a Vianočná kvapka pre život

1993

TV prenosy Gold Fun, R&P Music Top Slovakia, Správny kľúč a Kontakt

výberové CD Polnočné otázky

1994

deviaty album Zostaň

TV prenos Úsmev ako dar

1995

videoklip Paradiso

krst CD Zostaň

1996

cena Grand Prix ZAI za celoživotný prínos populárnej hudbe

TV prenosy Cien ZAI a Miss SR

1997

zlato v ankete Slovenský slávik

TV prenos Úsmev ako dar s pôvodnou zostavou Modusu

1998

zlato v ankete Slovenský slávik

striebro v novej ankete Slávik

TV prenosy Grammy Slovensko, Českých Grammy, z V-klubu a súťaže 4x4

1999

bronzový Slávik

2000

3. miesto v ankete OTO v kategórii Speváčka

strieborný Slávik

autorská pieseň Prosba

titul Speváčka storočia

vychádza CD kolekcia s bonusovými skladbami

TV prenosy Slávik a Vianočný koncert ČSOB

medailón v TV cyklu Nočné lampy

2001

vystúpenia 11 a 1 noc a Noc hviezd

1. miesto v ankete OTO v kategórii Speváčka

dueto s Mirom Žbirkom Nespáľme to krásne v nás

strieborný Slávik

TV prenosy Slávik, Gala-gala o STV a Úsmev ako dar

rozhovory pre Rádio OKEY a Fun Rádio

 

2002

TV prenosy show Miss ČR a Zlatý puk

strieborný Slávik

2004

DVD s muzikálom Neberte nám princeznú

2005

2. miesto v ankete OTO v kategórii Speváčka

dueto s Mirom Žbirkom Tajnosľubná pre seriál Medzi nami

telefonický rozhovor v Teleráne

strieborný Slávik

2006

bronzový Slávik

2007

cena Hit storočia za pieseň Vyznanie

rozhovor na Rádiu Viva

výberové 2CD Vyznanie s piesňou Tak som chcela všetkých milovať (z muzikálu Adam Šangala)

TV medailón Vyznanie pre Mariku

v ankete 100 najlepších slovenských albumov zastúpená najvyšším počtom titulov

Čestné občianstvo obce Turany nad Ondavou

2008

cena Žena 21. storočia

vychádza 1. a 2. diel Collectors Edition s bonusovými CD

2009

vychádza 3. diel Collectors Edition

2010

výberové CD Duetá s dvomi nevydanými piesňami

výstava fotografií Petra Procházku v Poprade

bronzový Slavík bez hranic

2011

výstava fotografií pokračuje v Bratislave

2012

TV medailón v cyklu Legendy popu

2013

cena festivalu Andyho Warhola

víťazstvo v Súboji výnimočných

2014

Čestné občianstvo mesta Stropkov

charitatívny projekt Vie ryba, kedy sa topí?

TV relácia V siedmom nebi

benefičné vystúpenie Úsmev ako dar

2015

Anketa OTO 2014 - 2. miesto v kategórii Speváčka, uvedenie do Siene slávy, rozhovor pre TV JOJ

rozhovor vo vysielaní Rádia Jemné

ústredná pieseň Ten príbeh za náš sen stál pre rozprávku Sedem zhavranelých bratov, CD singel

Slovenka roka 2015 - mimoriadne ocenenie, vystúpenie

benefičný koncert Úsmev ako dar

reportáže pre TA3 a TV Markíza

2016

rozhovor na Rádiu Expres

vystúpenie pre Jenewein Group

natáčanie dokumentu Zlatá lýra

reportáže pre TV JOJ, Markíza a ČT

4 koncerty v rámci Road to Abbey Road tour 2016

narodeninový koncert Marika Gombitová & priatelia, Bratislava

oficiálna autobiografia Úlomky spomienok, krst a autogramiáda v Prahe a v Bratislave

vystúpenia Český slavík Mattoni 2016, 25. výročie AUTO-IMPEX, Srdce pre deti

 

2017

ocenenie za šírenie dobrého mena a propagáciu obce Turany nad Ondavou

vianočný koncert Sen Mariky Gombitovej, Praha

vystúpenie pre spoločnosť Unipharma, Siemens

reportáže pre TV Prima, JOJ a Markíza

2018

štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy

hosť koncertu Karla Gotta, Bratislava

koncert v Grand Hoteli Kempinski High Tatras

koncert Česko - Slovenský večer, Košice

2x vystúpenie v Chart Show

Veľká cena SOZA za celoživotné dielo

2019

Cena Prešovského samosprávneho kraja

2021

reprezentatívny autorský dvojalbum na CD a LP Zem menom Láska

2022

koncert Tribute to Miro Žbirka 70, Bratislava

koncert Vyznanie Mariky Gombitovej, Bratislava

reportáže pre TV JOJ, Markíza, RTVS

2023

prekvapenie pre Rytmusa v relácii 2 na 1

ocenenie Prvá československá muzikálová princezná na Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika v Brusne

hosť talkshow 7 pádů Honzy Dědka

reportáže pre TV JOJ, Markíza, RTVS, Nova, CNN Prima News

2024

2 koncerty v O2 aréne, Praha

reportáže pre TV JOJ, Markíza, Nova, CNN Prima News

Ankety popularity

 

Zlatý slavík

Strieborný ... 1980 ... 1982 ... 1983

Bronzový ... 1979 ... 1981

 

Slovenský Slávik

Zlatý ... 1997 ... 1998

 

Slávik

Strieborný ... 1998 ... 2000 ... 2001 ... 2002 ... 2005

Bronzový ... 1999 ... 2006

 

Český Slavík – Slavíci bez hranic

Bronzový ... 2010

 

OTO

V kategórii Speváčka

1. miesto ... 2001

2. miesto ... 2005 ... 2014

3. miesto ... 2000

Sieň slávy ... 2014

 

 

 

Ocenenia

 

1977

* Zlatá Bratislavská lýra … Úsmev (s Modusom)

* Cena festivalového publika na BL … Úsmev

 

1978

* Zlatá Bratislavská lýra … Študentská láska

* Zlatá Bratislavská lýra v medzinárodnej súťaži … Študentská láska

* Cena Štátneho výboru pre rozhlas pri Rade ministrov NDR … Studentenliebe

* Našich 9 … S tou nádejou choď spať

 

1979

* Strieborná Bratislavská lýra … Vyznanie

* Tip Melodie

 

1980

* Bronzová Bratislavská lýra … Tajomstvo hier (s Modusom)

* Zlato na Medzinárodnom festivale Intervízie, Sopot … Vyznanie a Chcem sa s tebou deliť

 

1983

* Pamätná medaila Slovkoncertu … za reprezentáciu slovenského interpretačného umenia

* Cena časopisu Populár … najúspešnejšia slovenská speváčka roka

* 5xP (TV program) … 1. miesto za pieseň V slepých uličkách

* 5xP ... 1. miesto za pieseň Školská lavica

 

1984

* Zlatý erb Opusu … za album Mince na dne fontán

* 5xP … 1. miesto a Cena kritiky za pieseň Muž nula

 

1985

* Zlatý triangel … za pieseň Zem menom Láska

 

1986

* Zlatý triangel … za pieseň Chlapci v pasci

* POP 1986 (anketa časopisu Populár) … 1. miesto v kategorii Speváčka

* Hlavná cena Ministerstva kultúry ČSSR a cena divákov … za koncertný program Adresa ja,

adresa ty

 

1987

* POP 1987 … 1. miesto v kategórii Speváčka

1. miesto v kategórii Album … Ateliér duše

 

1988

* Zlatý triangel … za pieseň Koloseum

* POP 1988 … 1. miesto v kategórii Speváčka

* LP platňa roka (anketa časopisu Mladé rozlety) … za album Ateliér duše

 

1989

* Zlatá medaila za celoživotný prínos k rozvoju kultúry na Slovensku

* súťaž Pieseň roka … Koloseum

 

1990

* Hitparáda ČST, najpredávanejší album ... Kam idú ľudia?

 

1995

* Zlatý triangel … za pieseň Paradiso

 

1996

* Grand Prix ZAI '95 za celoživotný prínos populárnej hudbe

* Zlatá nota

 

1998

* Čestné členstvo V-klubu '98

 

1999

* Grand Prix Rádio (cena pre najhranejšieho slovenského interpreta) … nominácia

 

2000

* Speváčka storočia

 

2001

* Grand Prix Rádio … nominácia

 

2002

* Aurel … nominácia

 

2003

* Grand Prix Rádio … nominácia

 

2005

* Zlatá platňa … za album Neberte nám princeznú

 

2006

* Zlatá platňa … za album Gold

* Platinová platňa … za album Neberte nám princeznú

 

2007

* Hit storočia … pieseň Vyznanie

* 4násobná Platinová platňa … za album Gold

* 2násobná Platinová platňa … za album Vyznanie

* Anketa 100 najlepších slovenských albumov … interpret s najvyšším počtom titulov

* Čestné občianstvo obce Turany nad Ondavou

 

2008

* Žena 21. storočia

 

2012

* Legenda Popu (azet.sk) … 2. miesto

 

2013

* Cena festivalu Andyho Warhola ... za šírenie slovenskej kultúry v zahraničí

 

2014

* Čestné občianstvo mesta Stropkov

 

2015

* Slovenka roka ... mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre Slovensko

 

2017

* Turany nad Ondavou ... ocenenie za šírenie dobrého mena a propagáciu obce

 

2018

* Pribinov kríž I. triedy ... za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby

* Veľká cena SOZA ... za celoživotné dielo

 

2019

* Cena Prešovského samosprávneho kraja ... za výnimočný prínos pre rozvoj hudobnej kultúry na Slovensku a mimoriadne úspechy v oblasti populárnej hudby

 

2023

* Prvá československá muzikálová princezná ... ocenenie Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v Brusne za ikonický televízny muzikál Neberte nám princeznú

 

2024

* Krištáľové krídlo ... Mimoriadna cena za celoživotné dielo